Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Wkrótce ruszy budowa obwodnicy Gryfic. W Szczecinie została podpisana umowa z wykonawcą, firmą BUDIMEX.

Planowana od lat inwestycja ma poprawić układ komunikacyjny miasta odciążając istniejące szlaki . Inwestycja będzie realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.  

Artykuł z dnia: 2019-12-18 17:53

Umowę podpisali dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Żuber oraz dyrektor Rejonu nr 1 Budownictwa Infrastrukturalnego Zachód firmy BUDIMEX Łukasz Janowski.

To jedna z kluczowych inwestycji, wyczekiwana przez mieszkańców, którzy zmagają się coraz większym ruchem w mieście. Turyści łatwiej dotrą nad morze. Dzięki tej inwestycji uwalniamy też potencjał inwestycyjny terenów w okolicy Gryfic i Trzebiatowa. Obwodnica lepiej skanalizuje ruch i rozładuje go w centrum miasta. Naszym celem jest dostosowanie sieci dróg wojewódzkich do powstających dróg ekspresowych, bo one znacząco zmieniają układ ruchu na Pomorzu Zachodnim – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który podkreślał, że udało się wybrać doświadczonego wykonawcę, który gwarantuje dobrą jakość i tempo realizacji inwestycji.

W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści i samorządowcy, którzy od lat lobbowali i pracowali nad tym, aby inwestycja doszła do skutku: posłowie Jarosław Rzepa i Artur Łącki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zygmunt Dziewguć, wicemarszałek Tomasz Sobieraj, starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz oraz burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł.

Przypomnijmy, że w 2014 roku ZZDW przeprowadził badania rozkładu ruchu w Gryficach.  Badania przyniosły dwa ważne wnioski – po pierwsze miasto jest obciążone głównie ruchem  lokalnym, po drugie – najsłabszym punktem układu komunikacyjnego jest jedyna przeprawa mostowa przez Regę w ciągu drogi wojewódzkiej nr 105. Planowana obwodnica o długości około 4,4 km, ma przede wszystkim rozwiązać ten drugi problem. Obok budowy nowego mostu przez Regę, drugim dużym obiektem inżynierskim na tej trasie będzie nowy wiadukt kolejowy nad linią kolejową nr 402 Koszalin-Goleniów.

Orientacyjny początek obwodnicy przewidziano na ul. Niechorskiej (DW nr 110) w obrębie Rzęskowa,


DW 110, miejsce początku obwodnicy

Koniec na ulicy Piastów (DW nr 105) w obrębie Stawna – Sokołowa.

Na skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi nr 110 i 109 powstaną ronda. Skrzyżowania z drogami:  wojewódzką nr 105 i powiatową nr 3114Z,  to klasyczne rozwiązania.

DW nr 109, miejsce w którym powstanie rondo.

Nowa droga będzie mieć 7-metrową szerokości jezdni i będzie zaliczana do dróg klasy G (głównych). Powstanie tu nowa kanalizacja deszczowa, oświetlenie i lokalnie nowe ciągi pieszo-rowerowe. Inwestycja na końcowym odcinku, przy połączeniu z drogą wojewódzką nr 105 przebiegać będzie przez obszar Natura 2000 Dorzecze Regi.

Wykonawcą obwodnicy, jest Budimex. SA. W przetargu na roboty budowlane startowało 6 firm. Oferowane ceny wahały się od 53,88 mln zł do 81,6 mln zł.

Wartość całego zadania z kosztami wykupu gruntów, projektem, nadzorem, opieką archeologiczną i przyrodniczą szacowana jest aktualnie na blisko 71,5 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej przewidywane jest w wysokości 52, 7mln zł.
Gryfice będą partycypowały w finansowaniu inwestycji. Miasto przeznaczyło  na wykup gruntów pod inwestycję ponad 7, 6 mln zł i dodatkowo ponad 1, 7 mln zł na dofinansowanie robót budowlanych.

Zadanie zgodnie z założeniami przetargu powinno zostać zakończone do 31 sierpnia 2021 r. 


 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl