Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

ZZDW ogłosił przetarg na przebudowę odcinka DW110

ZZDW ogłosił przetarg na przebudowę 1,2-kilometrowego odcinka DW nr 110 przebiegającego na wysokości miejscowości Grądy w powiecie gryfickim. Inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Artykuł z dnia: 2020-06-23 14:27

Będzie to kosztowna inwestycja, ponieważ teren jest podmokły i będzie wymagał specjalistycznej stabilizacji gruntów. Na drodze nr 110 zaprojektowano wzmocnienie z tzw. georusztów heksagonalnych. 

Dodajmy, że degradację drogi nr 110 w tym miejscu przyspiesza praca pobliskiej kopalni torfu. Obniżanie poziomu zwierciadła wody, powoduje przemieszczania gruntu poza obszarem wydobycia, osiadanie korpusu drogi i zapadanie poboczy jezdni.

Wartość robót budowlanych w Grądach szacowana jest  aktualnie na blisko 6,1 mln zł brutto. Inwestycja ma być współfinansowana przez Ministerstwo Infrastruktury z tzw. rezerwy subwencji ogólnej. Poziom dofinansowania, który zapewnia MI  to maksymalnie 50% wartości zadania.

ZZDW spełnił w tym wypadku jedno z kryteriów, jakie określiło Ministerstwo Infrastruktury. 
Droga zarządzana przez samorząd,  musiała  zapewniać dojazd pojazdów ciężkich do miejsc załadunku i wyładunku. Konstrukcja nawierzchni takiej jezdni musi przenosić dopuszczalny nacisk pojedynczej osi napędowej pojazdu wynoszący 115 kN.Dodajmy, że w minionym roku  ZZDW udało się uzyskać subwencję z puli środków MI na przebudowę przejścia DW nr 130 przez Barnówko w powiecie myśliborskim.  Dofinansowanie wyniosło wówczas ponad 2,62 mln zł.

Wraz ze zmianą konstrukcji drogi, zostanie ona poszerzona na całej długości z 6 i 6,5-metra, do normatywnych aktualnie 7 metrów. Przebudowane zostaną również zjazdy, w tym zjazd do zakładu wydobywczego.

Oferty przetargowe można składać do 6 lipca.

Termin realizacji inwestycji to przełom listopada i grudnia tego roku.

 

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl