Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

„Akcja Zima” na zachodniopomorskich drogach wojewódzkich

Analiza prognoz pogody i monitoring stanu nawierzchni na drogach wojewódzkich to główne zadania ZZDW podczas „Akcji Zima”. Za utrzymanie dróg w odpowiednich standardach, odpowiadają  w tym roku 22 podmioty gospodarcze, których sprzęt utrzymywany jest w stałej gotowości.

Artykuł z dnia: 2021-02-08 08:11

Mimo, że temperatura w grudniu była niemal cały czas dodatnia i tylko lokalnie przez kilka dni wystąpiły niewielkie opady śniegu, to przy utrzymującej się dużej wilgotności powietrza, stale istnieje zagrożenie wystąpienia na drodze gołoledzi.

W Rejonach Dróg Wojewódzkich oraz w siedzibie ZZDW w Koszalinie, uwzględniając aktualne prognozy pogody, prowadzone są dyżury w systemie jedno, dwu lub trzyzmianowym (w zależności od możliwej do wystąpienia sytuacji na drogach).

W przypadku wystąpienia na drogach niekorzystnych warunków atmosferycznych, w Rejonach Dróg Wojewódzkich podejmowane są decyzje dotyczące pracy sprzętu. W tym roku na drogach wojewódzkich może w każdej chwili pracować 66 solarek z pługami, dodatkowo ponad 75 pługów, 5 piaskarek, 14 rozsypywarek chodnikowych oraz kilkadziesiąt równiarek i spycharek. Przy znaczących utrudnieniach w ruchu mogą zostać wprowadzone również pługi wirnikowe.

Kierowcy powinni jednak pamiętać, że „Akcja Zima” nie polega na całkowitej likwidacji skutków zimy, ale na ich łagodzeniu. Firmy, które podpisały umowy z ZZDW,  mają ściśle określone zadania wynikające z przyjętych standardów w jakich mają być utrzymywane dane odcinki dróg wojewódzkich.

W całym województwie sieć dróg wojewódzkich jest  podzielona na trzy standardy zimowego utrzymania dróg. W tzw. II standardzie jezdnia musi być odśnieżona i posypana na całej szerokości i długości. Może na niej występować cienka warstwa zajeżdżonego śniegu nie utrudniającego ruchu. W tym standardzie utrzymywanych jest 364 km dróg wojewódzkich.,

III standard odśnieżania obowiązuje na ponad tysiącu trzystu kilometrach dróg, które są odśnieżane na całej szerokości, natomiast posypywane na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, przystankach autobusowych oraz odcinkach o pochyleniu większym niż 4%.

439 km dróg wojewódzkich  jest utrzymywana w IV-tym standardzie odśnieżania. Tu po intensywnych opadach, dopuszcza się pozostawienie na jezdni zajeżdżonego śniegu oraz zasp czasowo utrudniających ruch drogowy.

Od kilku lat zimy na Pomorzu Zach. są wyjątkowo łagodne i mało uciążliwe.  Ostatnia, bardzo ciężka zima wystąpiła w 2013 r. Usuwanie jej skutków na drogach wojewódzkich kosztowało wówczas blisko 19 mln zł. W kolejnych latach, koszty te wahały się od 4,1  do 8,1 mln zł.
Stan nawierzchni można sprawdzić na mapie: http://www.zzdw.koszalin.pl/html/drogi-zima

Informacje dotyczące zimowego utrzymania dróg krajowych, ekspresowych i autostrad można również uzyskać w:
•    Punkcie Informacji Drogowej w Oddziale GDDKiA w Szczecinie  tel. (91) 43-25-314 a informacje dotyczące utrzymania dróg wojewódzkich w:
•    Biurze ZZDW w Koszalinie tel. (94) 34-27-831 lub (94) 34-19-626 lub  w Rejonach Dróg Wojewódzkich w:

  1.   Białogardzie                     94 31 23 271,
  2.   Chojnie                             91 41 41 503,
  3.   Drawsku Pomorskim        94 36 33 934,
  4.   Gryficach                          91 38 42 720,
  5.   Koszalinie                         94 34 19 616,
  6.   Pyrzycach                         91 57 03 839,
  7.   Stargardzie                       91 83 40 435

 

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl