Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Zakończyła się budowa kolejnych odcinków trasy rowerowej Velo Baltica

W czwartym etapie inwestycji powstały i zostały oznakowane drogi rowerowe w czterech gminach: Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal i Trzebiatów. Projekt był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

Artykuł z dnia: 2021-06-25 10:05

Trasa rowerowa Velo Baltica stanowi część europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego  - Eurovelo 10.  Po połączeniu wszystkich – wybudowanych, realizowanych i planowanych - odcinków Velo Baltica na terenie województwa zachodniopomorskiego będzie mieć około 240 km.


- To najlepsza turystyczna wizytówka regionu. Velo Baltica prowadzi wzdłuż pięknych plaż, zachwyca widokami, łączy nadmorskie miejscowości. Jest idealna na dłuższe wyprawy, jak i kilkugodzinne wycieczki. Przyciąga na Pomorze Zachodnie rowerowych podróżników,  jest atrakcją dla wczasowiczów, służy mieszkańcom – wylicza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
Ogromna popularność Trasy Nadmorskiej i jej znaczenie dla rozwoju turystyki motywują do działań inwestycyjnych. Budowa kolejnych fragmentów Velo Baltica jest priorytetem dla samorządu województwa i władz lokalnych – gmin, powiatów.

Przebieg bałtyckiej velostrady na Pomorzu Zachodnim można podzielić na pięć odcinków: Świnoujście – Dziwnówek, Dziwnówek – Kołobrzeg, Kołobrzeg – Mielno, Mielno – Darłowo i Darłowo – Ustka.

- Zaprojektowano ją tak, by wykorzystać  zbudowane dotychczas drogi  rowerowe. Nowe odcinki, które powstają w ramach projektu od 2018 roku, pozwolą połączyć w jeden spójny ciąg dotychczasowe inwestycje lokalne. To znakomity przykład współpracy pomiędzy samorządami różnych szczebli – województwa, powiatów czy gmin, gdzie województwo koordynuje cały projekt, a gminy na mocy porozumień przekazują grunty, projekty czy współfinansują część prac – podkreśla wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Ostatnia inwestycja objęła odcinki w czterech gminach: Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal i Trzebiatów.

Pierwszy z brakujących fragmentów trasy powstał w gminie Międzyzdroje w samym pasie nadmorskim. Pierwotnie ze Świnoujścia do Międzyzdrojów można było dotrzeć leśnym piaszczystym duktem, oddalonym nieco od linii brzegowej. Dziś połowa trasy (zlokalizowana na terenie gminy Międzyzdroje), jest  już przysunięta  w bezpośrednie sąsiedztwo plaży. Malownicza, nowa droga rowerowa o długości 2,5 km ma nawierzchnię z kruszywa naturalnego.

Warto wspomnieć, że w Międzyzdrojach mamy węzeł tras rowerowych, łączący Velo Baltica z prowadzącą na południe regionu, wzdłuż brzegów Zalewu Szczecińskiego i Odry, trasą Blue Velo.

Drugi odcinek, który objęła zakończona inwestycja, znajduje się między Łukęcinem a Pobierowem, na granicy gmin Dziwnów i  Rewal.

  Wyremontowano tu prawie półtorakilometrową drogę leśną. Remont polegał na wyrównaniu nawierzchni i uzupełnieniu ubytków kruszywem.

Dojazd do Łukęcina

Pomiędzy miejscowościami Pobierowo i Pustkowo w gminie Rewal, powstał kolejny prawie kilometrowy odcinek o nawierzchni bitumicznej, a następny blisko 2-kilometrowy między Rewalem, a Niechorzem. Tu zaprojektowano również nowe oświetlenie.

Pustkowo

Dojazd do Niechorza

- Inwestycje tego typu są niezwykle złożone ze względu na liczbę projektów w jednym zadaniu, które przygotowują poszczególne gminy. Rozwiązania  projektowe przewidują zastosowanie różnorodnych nawierzchni, co wynika np. z ograniczeń na obszarach chronionych.  Na takich obszarach nawierzchnie bitumiczne zastępują nawierzchnie z kruszywa.  Na odcinku w gminie Trzebiatów zastosowaliśmy nawierzchnię  z kruszywa związanego tzw. lepiszczem ekologicznym.  Inwestycja to nie tylko nowe odcinki, ale dziesiątki elementów wykonanych po to, by usunąć przeszkody dla rowerów, takie jak na przykład wysokie krawężniki – wyjaśnia dyrektor ZZDW Michał Żuber.

Odcinek inwestycyjny w Międzyzdrojach

Ostatni z odcinków inwestycyjnych  powstał w gminie Trzebiatów.  Ścieżkę rowerową  zaprojektowano tu przy drodze leśnej - od punktu widokowego na plaży w kierunku Mrzeżyna.  Ten odcinek  ma długość około 720 m.

 
Dojazd do punktu widokowego – okolice Mrzeżyna

Zakres robót budowlanych na wszystkich odcinkach objął  roboty rozbiórkowe, wykonanie robót ziemnych – wykopów i nasypów, demontaż starego i budowę nowego oświetlenia, wykonanie projektowanej konstrukcji ścieżki rowerowej, roboty wykończeniowe – humusowanie, sadzenie drzew i montaż elementów małej architektury i oznakowania.
Koszt inwestycji wyniósł blisko 6,4 mln zł. Dofinansowanie unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 4,3 mln zł. Dotacje gmin: Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje i Trzebiatów około 2 mln zł.
Na trasie Velo Baltica ZZDW buduje aktualnie jeszcze odcinki między Wisełką a Międzywodziem.

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl